Krátke správy zo sveta (6)

VATIKÁN ■ Pri príležitosti 100. výročia gréckokatolíckej eparchie Lungro pre italo-albánskych veriacich v Taliansku uviedla 13. februára vatikánska pošta špeciálnu známku a hárok. Na známke je vyobrazená reprodukcia mozaiky Krista Pantokratora z kupoly Katedrály sv. Mikuláša v Lungre. Zúbkovanie známky bolo prispôsobené tak, aby sa známka dala použiť aj samostatne, preto je zúbkovanie kruhové a obkolesuje obraz Krista. (D. Černý)

 

PRAHA/ČESKO ■ Český senát 27. februára odmietol návrh Komunistickej strany Česka a Moravy na zdanenie finančných náhrad, ktoré Cirkev dostáva od štátu za majetok nevrátený v reštitúciách. Zdanenie náhrad je podľa odporcov novely protiústavné a je vážnym zásahom do majetkových práv a do právneho systému ako takého. (TK ČBK)

 

BAYE/FRANCÚZSKO ■ Denník Le Figaro informoval, že 5. marca uložil miestny súd trojmesačné väzenie podmienečne a 500 eur pokuty manželskému páru, ktorý falošne obvinil miestneho kňaza z pedofílie. V marci minulého roka manželia Martinovci obvinili kňaza, že sexuálne obťažoval ich štyri vnúčatá. Miestny biskup kňaza okamžite zosadil. Prokuratúra začala vyšetrovanie, ktoré konštatovalo, že obvinenia sú neopodstatnené. Ukázalo sa, že manželia si od Cirkvi prenajímali byt a s kňazom viedli spor o výšku nájomného. Vykonštruovali preto falošné obvinenie z pedofílie. (RV CZ)

 

VATIKÁN ■ Svätý Otec František sa 25. februára stretol s delegáciou Gréckej pravoslávnej cirkvi Apostolikì Diakonia. Vyzdvihol ich spoluprácu s Pápežskou radou na podporu jednoty kresťanov, osobitne v oblasti kultúry a formácie študentov oboch cirkví. Jednou z urgentných oblastí vzájomnej spolupráce je podľa Svätého Otca pastorácia rodín a podporovanie rodinných hodnôt. Delegáciu Gréckej pravoslávnej cirkvi zároveň požiadal, aby tlmočili jeho blahoželanie aténskemu patriarchovi Hieronymovi II., ktorý nedávno slávil 11. výročie svojej intronizácie.

 

KÁHIRA/EGYPT ■ Prefekt Kongregácie pre východné cirkvi kardinál Leonardo Sandri pri príležitosti 800. výročia stretnutia sv. Františka z Assisi so sultánom Malikom Al Kamilom navštívil 25. februára – 4. marca Egypt. Hlavnému sláveniu za účasti  koptsko-katolíckeho patriarchu Ibrahima Sedraka a apoštolského nuncia v Egypte Bruna Musara predsedal 3. marca v Kostole sv. Jozefa. Počas cesty kardinál Sandri absolvoval návštevy štyroch koptsko-katolíckych eparchií – Minia, Assiut, Sohag a Luxor, stretol sa s melchitskými a chaldejskými predstaviteľmi a pozdravil vedenie latinského vikariátu. Pápežský vyslanec sa stretol aj s koptsko-pravoslávnym patriarchom Tawadrosom II. (vaticannews)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *