Krátke správy z domova (2)

MICHALOVCE ■ Vo veku 76 rokov zomrel 2. januára Matej Hlohin, ktorý vo farnosti Michalovce pôsobil ako kurátor vyše päťdesiat rokov, pričom sa osobne zúčastnil na preberaní miestneho aj kláštorného chrámu z rúk Pravoslávnej cirkvi, pomáhal pri každodennej službe v chráme, ale aj pri mnohých obnovách a prestavbách, pričom ešte za čias komunizmu neraz riskoval svoju vlastnú slobodu. Večná mu pamiatka! (-mich)

 

BRATISLAVA ■ Kolednícke skupinky z Brusnice, Kysuckého Nového Mesta a z Podunajských Biskupíc prijal 8. januára v mene všetkých koledníkov Dobrej noviny prezident Andrej Kiska. Zavinšovali a zaspievali jemu i jeho spolupracovníkom, aby vianočná radosť z narodenia Krista priniesla do jeho práce veľa požehnania a pokoja. Prezident Kiska ocenil koledovanie detí a poďakoval sa zaň. Návšteva v Prezidentskom paláci v Bratislave bola symbolickou bodkou za 24. ročníkom Dobrej noviny. Akciu Dobrá novina zorganizovalo eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami v približne 1 280 mestách a obciach na celom Slovensku. Výťažok z tohtoročnej zbierky sa tentoraz použije na projekty v africkej Ugande.

 

MICHALOVCE ■ V Bazilike Zostúpenia Svätého Ducha sa 5. januára konala prvá fatimská sobota nového kalendárneho roka, počas ktorého sa katechézy zamerajú na významné mariánske pútnické miesta. Katechézu o svätyni v Nazarete pripravil otec Miroslav Labač, kňaz vyčlenený na sprevádzanie pútnikov, a predniesol ju otec František Puci, michalovský protopresbyter. Svätú liturgiu slávil košický eparcha Milan Chautur CSsR. Vo svojej kázni vladyka pripomenul Jána Krstiteľa, ktorý podobne ako Presvätá Bohorodička volá k obráteniu. Sviatosť pokánia by preto nemala mať byrokratický charakter, ale má zasiahnuť srdce človeka, spôsobiť skutočnú zmenu v živote. (R. Fučko)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *