Rozkol v Pravoslávnej cirkvi

Svätá synoda Ekumenického patriarchátu v Konštantínopole, ktorá sa konala 9. – 11. októbra v Konštantínopole, rozhodla o udelení autokefálnosti Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Kyjevského metropolitu tak v budúcnosti nebude vymenovávať moskovský patriarcha, ale bude sa kánonicky viazať priamo na Konštantínopol.

 

Svätá synoda oznámila svoje rozhodnutie na záver zasadnutia za predsedníctva patriarchu Bartolomeja I. V tlačovom komuniké sa uvádza, že synoda „obnovila už predtým prijaté rozhodnutie“ a „odvolala právne účinky listu synody z roku 1686, vydaného v okolnostiach danej doby“, ktorý udeľoval moskovskému patriarchovi právo vysviacať kyjevských metropolitov.

 

V závere svojho vyhlásenia synoda „apeluje na všetky zainteresované stránky, aby sa vyhli privlastňovaniu si chrámov, kláštorov a iných majetkov, ako aj akýchkoľvek iných činov násilia a odvety, aby tak prevážil Kristov pokoj a láska“.

 

Svätá synoda Ruskej pravoslávnej cirkvi na svojom zasadnutí v bieloruskom Minsku ako reakciu vydala 15. októbra rozhodnutie o zrušení „eucharistickej jednoty“ s Konštantínopolským ekumenickým patriarchátom.

 

Ruská pravoslávna cirkev na čele so svojím patriarchom Kirillom vo svojom vyhlásení označila rozhodnutie Ekumenického patriarchátu v Konštantínopole za „nezákonné“ a „prijaté jednostranne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *