Krátke správy zo sveta (23-24)

V Katedrále Povýšenia svätého Kríža Mukačevskej eparchie v Užhorode oslávili 27. septembra chrámový sviatok. Archijerejskú svätú liturgiu slávil mukačevský eparcha Milan Šášik CM za účasti pomocného biskupa Nila Jurija Luščaka a pozvaného hosťa a kazateľa vladyku Ábela Szocsku OSBM, eparchu v Nyíregyháze v Maďarsku, ktorý pochádza z územia Zakarpatia. Na slávnosti sa zúčastnili aj pútnici zo Slovenska. Popoludní sa konal deň otvorených dverí s pohostením v zrekonštruovanej biskupskej rezidencii, kde návštevníkov sprevádzali eparchiálni bohoslovci. Niektorých pútnikov zo Slovenska sprevádzal po rezidencii vladyka Milan osobne. (-jg)

 

Po ôsmykrát sa 28. – 29. septembra uskutočnila pešia púť otcov z Debrecína do Máriapócsa. Päťdesiat otcov prešlo za dva dni 55 kilometrov, ktoré obetovali za svoje rodiny. Na konci púte sa v Máriapócsi stretli s rodinami, za ktoré poďakovali Presvätej Bohorodičke. (R. Nosov)

 

Na 73. zasadnutí valného zhromaždenia OSN v New Yorku bola 29. septembra vyzdvihnutá práca pápežskej nadácie ACN – Aid to the Church in Need. Nadácia výrazným spôsobom pomohla a naďalej pomáha pri rekonštrukcii kresťanských miest a obcí na Ninivskej planine zničených vojakmi ISIS. Vďaka jej činnosti sa do svojich domovov vrátilo už viac ako 40 500 irackých kresťanov. (I. Šalgová)

 

Viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn sa od 1. októbra stal ordinárom pre všetky zjednotené východné cirkvi pôsobiace v Rakúsku. Ide o približne 10 000 zjednotených katolíkov. Celkovo existuje 22 východných katolíckych východných cirkví, z ktorých mnohé sú prostredníctvom svojich veriacich zastúpené aj v Rakúsku. Doposiaľ bol viedenský arcibiskup ordinárom len pre veriacich východných cirkví byzantskej tradície, odteraz bude mať na starosti aj zjednotených kresťanov z Blízkeho východu či Indie. (Viedenská arcidiecéza)

 

Zamestnanci, študenti a priatelia Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove sa zúčastnili 15. – 21. októbra na 15. duchovnej púti po viacerých miestach Talianska. Púťou si pripomenuli aj 200. výročie vzniku Prešovskej archieparchie. (J. Lukáčová, J. Beňková)

 

Svätý Otec František sa 24. októbra vo Vatikáne stretol s pravoslávnym patriarchom Arménskej apoštolskej cirkvi Karekinom II. Karekin II. takto zavŕšil svoju návštevu arménskych veriacich v Taliansku pri príležitosti osláv 60. výročia pritomnosti ich cirkvi v Miláne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *