Krátke správy zo sveta (21-22)

Indonézsky prezident Joko Widodo navštívil 28. augusta ústredie Biskupskej konferencie Indonézie v Jakarte, aby sa dozvedel o situácii tamojších kresťanov. Počas stretnutia vyzval katolícku komunitu, aby bola nápomocná pri uchovávaní rozmanitosti indonézskeho národa. Indonézia ako najväčšie súostrovie na svete je domovom mnohých etnických, náboženských a jazykových skupín, no napriek tomu predstavuje príklad harmónie, tolerancie a jednoty, a to vďaka efektívnemu systému štátnej správy. (TS ČBK)

 

V meste Uniontown v Pensylvánii v USA sa 1. – 2. septembra konala 84. púť do Svätyne Matky ustavičnej pomoci. V sobotu slávil svätú liturgiu vladyka Kurt Burnette, eparcha Passaicu, a nasledovalo svätenie vody, paraklis, prednáška otca Petra Borzu o troch biskupoch mučeníkoch a aktivity pre deti a mladých. Nedeľný program zahŕňal utiereň, cirkevnoslovanskú liturgiu aj liturgiu obetovanú za povolania, ktorú slávil parmský eparcha Milan Lach SJ. Hlavným bodom púte bola archijerejská svätá liturgia, ktorú slávil pittsburský archieparcha metropolita William Skurla. Nedeľnú púť zakončilo povečerie pre mladých, ktoré viedol vladyka Milan Lach, a spoločné stretnutie. (parma.org)

 

Rómske spoločenstvá Maďarskej metropolie putovali 15. – 16. septembra do Máriapócsa. Ide o viac ako sedemdesiatročnú tradičnú púť, ktorá sa koná týždeň po sviatku Povýšenia svätého Kríža. V sobotu si pútnici mohli vypočuť katechézu miškoveckého eparchu Atanáza Orosza o rodine a nyíregyházskeho eparchu Ábela Szocsku o úcte k Bohorodičke. Mladí sa v skupinkách zdieľali o svojich štúdiách, o prekážkach pri dosahovaní svojich cieľov a o svojich úspechoch, aby sa vzájomne povzbudili. Pripravený bol aj detský kútik. Asi 5 000 pútnikov slávilo v nedeľu svätú liturgiu, ktorej predsedal vladyka Atanáz Orosz. V homílii vyzýval všetkých k obráteniu a k pokániu. (R. Nosov)

 

Počas svojej 25. apoštolskej cesty 22. – 25. septembra Svätý Otec postupne navštívil Litvu, Lotyšsko a Estónsko. Okrem stretnutí so štátnymi predstaviteľmi krajín, vo Vilniuse sa pomodlil v mariánskej svätyni, slávil svätú omšu v litovskom Kaunase s vyše stotisícovou účasťou a popoludní sa v kaunaskej katedrále prihovoril kňazom, zasväteným osobám a seminaristom. Vo Vilniuse si uctil aj pamiatku obetí okupácií a bojov za slobodu, keď sa pomodlil na mieste, kde boli mnohí z nich väznení a mučení. V lotyšskej Rige sa Svätý Otec zúčastnil na ekumenickej modlitbe a v mariánskej svätyni v Aglone slávil svätú omšu. Navštívil aj katolícku Katedrálu sv. Jakuba, kde sa prihovoril starším ľuďom, seniorom. Posledný deň štvordňovej apoštolskej cesty do Pobaltia strávil Svätý Otec v Estónsku, kde na Námestí slobody slávil svätú omšu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *