Narodenie Presvätej Bohorodičky

SLOVO METROPOLITU (vladyka Ján Babjak SJ)

Východná cirkev si zvlášť uctieva Bohorodičku. Prvé mariánske dogmy vznikli na východe. Okrem dogiem, ktoré Božej Matke pripisujú veľké tituly, východné kresťanstvo rozvíja predovšetkým lásku a úctu k Bohorodičke.

 

Spomínam si na profesora Toniola v Ríme, ktorý s veľkým zanietením rozoberal Akatist k Bohorodičke. Podľa neho je to najkrajšia mariánska modlitba Katolíckej cirkvi. Priznám sa, bol som vtedy zahanbený, lebo som Akatist k Bohorodičke poznal iba okrajovo. Odvtedy som si ho zamiloval a často sa ho modlím.

 

Príchod Bohorodičky na svet sa udial vo veľkej tichosti. Jej rodičia Joachim a Anna boli starí a neplodní, žili skromne a ponížene. A skutočnosť, že nemali deti, ich ešte viac ohraničila tichosťou a modlitbou k Bohu, ktorý bol ich stálou útechou a pevnou obranou pred svetom. Keď zistili, že ich Boh požehnal, zotrvali v tichu a zintenzívnili ďakovné modlitby. Takto v tichu a v modlitbách prišla na svet Mária. A jej život? Tiež bol poznamenaný touto charakteristickou črtou. Jej najväčšou radosťou bolo tiché a pozorné čítanie a počúvanie Božieho slova, ktoré nechávala padať hlboko do duše ako do dobrej pôdy. Tam Božie slovo v tichu dozrievalo a formovalo jej život.

 

Narodenie Presvätej Bohorodičky je prvým signálom príchodu prisľúbeného Mesiáša na svet. Najprv prichádza na svet tá, ktorá sa stane jeho matkou. Bohorodička sa zrodila z rozhodnutia neba. Boh si ju vyvolil, uchránil od dedičného hriechu, viedol ju a stále vedie, aby zachraňovala stratených synov a dcéry, aby ich privádzala k svojmu Synovi. Presvätá Bohorodička nikdy neviaže veriacich na seba. Vedie nás ďalej, k svojmu Synovi. Vidí naše potreby, choroby, rany duše. Preto je jej úlohou doviesť nás k svojmu Synovi, aby nás vyliečil, aby nám zahojil rany, prejavil svoje nekonečné milosrdenstvo a naplnil nás svojou milosťou. Mária zachraňuje svoje deti nielen od pozemského, ale najmä od večného nešťastia.

 

Oslavujeme narodenie Bohorodičky. Oslavujeme ju spevmi, svätou liturgiou, modlitbou ruženca, akatistom a rôznymi modlitbami a pobožnosťami. Je to dobré, ale stále málo. Prečistá Panna od nás žiada čosi viac. Chce, aby sme ju verne nasledovali v jej spôsobe života. Najviac túžila po Božom slove, aby poznala a mohla plniť Božiu vôľu. Nech sa aj pre nás stane podstatnou túžba poznať Božie slovo a plniť Božiu vôľu. Tak sa staneme jej vernými synmi a dcérami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *