Bratislavskí veriaci putovali k sv. Margite

V piatok 20. júla gréckokatolíci z Bratislavy a okolia putovali 20. júla do Kopčian, kde je starobylý románsky kostolík z čias veľkomoravského obdobia zasvätený sv. Margite, aby si uctili jej relikvie. Táto patrónka dievčat a panien, žien a manželiek, tehotných, žien pri pôrode a kozmetičiek žila v 3. storočí v Antiochii. Kopčany boli jedným z miest, cez ktoré putovali relikvie sv. Margity na ceste do rakúskeho Marcheggu. Cieľom podujatia bolo šíriť kultúru ochrany života, tehotných žien a matiek, a posilniť význam úlohy žien v Cirkvi a spoločnosti, aby veriaci podľa vzoru sv. Margity a na jej príhovor silou viery prekonávali prekážky súčasného pohanstva.

 

Slávnosť sa začala popoludní prinesením a uctením relikvií. Nasledovala archijerejská liturgia v cirkevnoslovančine, ktorú slávil bratislavský eparcha Peter Rusnák spolu s viacerými gréckokatolíckymi a rímskokatolíckymi kňazmi i miestnymi rehoľníkmi.

 

Po liturgii, ktorú spevom sprevádzal zbor Kyrillomethodeon, si mohli prítomní uctiť ostatky svätej. Nasledoval sprievodný program a občerstvenie v podobe Guláša svätej Margity. Podujatie pripravilo Fórum života v spolupráci s viacerými inštitúciami. (-sg)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *