Na archieparchiálnom odpuste v Stropkove privítali vladyku Cyrila Vasiľa

V Cerkvi sv. Cyrila a Metoda v Stropkove sa 7. – 8. júla konala prešovská archieparchiálna odpustová slávnosť, ktorej tohtoročnou myšlienkou boli slová molebenu Svätí Cyril a Metod, horliví šíritelia Božieho slova, radujte sa a zastaňte sa nás, vás zvelebujúcich.

 

Program sa začal veľkou večierňou, ktorú viedol otec Jozef Jurčenko CSsR, po nej nasledovala svätá liturgia, ktorú slávil humenský vikár otec Martin Zlacký. V homílii pripomenul, že v prikázaní milovať Boha celým srdcom sa spájajú všetky ostatné prikázania, a vysvetlil, že naplnenie zákona, ktoré priniesol Kristus, je skrze lásku a poslušnosť, o čom svedčili aj sv. Cyril a Metod. Sobotný program zakončil Akatist k Matke ustavičnej pomoci, ktorý viedol otec Jozef Kišak CSsR.

 

Nedeľný program otvorila svätá liturgia, ktorú slávil otec Slavomír Tarasovič, stropkovský protopresbyter, a Akatist k svätým Cyrilovi a Metodovi, ktorý viedol otec Cyril Bučko CSsR.

Vyvrcholením slávnosti bola archijerejská svätá liturgia, ktorú slávil arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi. V úvode liturgie vladyka Cyril posvätil ikonostas a ikony svätých a blahoslavených redemptoristov.

 

V homílii pripomenul, že jedným z centrálnych bodov misie svätých solúnskych bratov bolo to, aby si ľudia uvedomili vlastnú dôstojnosť a svoju cenu. Keďže človek je stvorený na Boží obraz, je v ňom iskra nesmrteľnosti a jeho dôstojnosť je zaodetá aj do Kristovej dôstojnosti. Pripomenul, že to, čo charakterizuje gréckokatolíkov – reč, liturgia, spojenie s východnou duchovnosťou a spojenie s rímskym pápežom, je na tomto území prítomné už od čias sv. Cyrila a Metoda. (J. Troja)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *