Krátke správy zo sveta (11)

Česká verzia oficiálnej spravodajskej webovej stránky Apoštolskej stolice www.vaticannews.va/cs.html bola uvedená do prevádzky 4. mája. Za obsah zodpovedá česká redakcia Vatikánskeho rozhlasu. Vzhľad a štruktúra obsahu je rovnaká pre všetky jazyky a kultúrne oblasti. Stránka je tematicky rozdelená do štyroch kategórií: Pápež, Vatikán, Cirkev a Svet. (RV CZ)

 

Začiatkom mája v Nemecku pokračovala diskusia ohľadne nariadenia bavorskej vlády, podľa ktorého má od júna na všetkých úradoch visieť kríž. Kontroverziu vyvolalo vyhlásenie kardinála Reinharda Marxa, ktorý s ním nesúhlasil, pretože toto nariadenie „vyvoláva nepokoje a rozdeľuje spoločnosť“. Tento postoj ostro kritizuje apoštolský nuncius v Rakúsku arcibiskup Peter Stephan Zurbriggen: „Ako predstaviteľ pápeža som zarmútený a zahanbený, že keď sa v susednej zemi vyvesuje kríž, kritizujú to práve biskupi a kňazi.“ (RV CZ)

 

Svätý Otec František 11. mája prijal na osobitnej audiencii pravoslávneho prešovského arcibiskupa metropolitu Rastislava, michalovsko-košického arcibiskupa Juraja, arcibiskupa pražského a českých krajín Michala a ďalších predstaviteľov Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku. Delegáciu pri stretnutí s pápežom Františkom sprevádzal predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov kardinál Kurt Koch. Svätý Otec sa vo svojom príhovore sústredil na odkaz sv. Cyrila a Metoda pre súčasné ekumenické úsilie i pre výzvu evanjelizácie Európy. Na záver stretnutia Svätý Otec zopakoval túžbu po dosiahnutí úplnej jednoty.

 

Svätý Otec František napísal predslov k druhému zväzku vybraných spisov Benedikta XVI., ktoré vychádzajú v publikácii Oslobodiť slobodu – viera a politika v treťom tisícročí. Kniha bola predstavená 11. mája v Ríme v prítomnosti arcibiskupa Georga Gänsweina, prefekta pápežského domu a osobitného sekretára emeritného pápeža, predsedníčky talianskeho senátu Marie Elisabetty Alberti Casellatiovej, predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho a ďalších.

 

Vyšší arcibiskup Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk navštívil 11. – 14. mája ukrajinskú komunitu v Grécku, ktorá oslávila 20. výročie založenia Ukrajinskej cirkvi v Aténach. Veriaci sa s ním stretli pred Chrámom Najsvätejšej Trojice gréckokatolíckeho exarchátu v Grécku. Vyšší arcibiskup sa stretol aj s gréckokatolíckym exarchom Grécka Manuelom Ninom. (news.ugcc.ua)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *