Krátke správy zo sveta (9)

Hajdúdorožský metropolita vladyka Fülöp Kocisz za prítomnosti miškoveckého eparchu vladyku Atanáza Orosza 7. apríla oznámil eparchiálnym kňazom Nyíregyházy v Maďarsku, že Svätý Otec vymenoval otca Ábela Sočku (Szocsku) OSBM za eparchiálneho biskupa. Svätenie prijme 9. mája v bazilike minor v Máriapócsi a intronizačnú svätú liturgiu bude nový vladyka sláviť 10. mája v Katedrále sv. Mikuláša v Nyíregyháze. (RV, nyirgorkat.hu)

 

Novú apoštolskú exhortáciu Svätého Otca Františka o povolaní k svätosti v súčasnom svete Gaudete et exsultate – Radujte sa a jasajte zverejnili 9. apríla. Svätý Otec v nej predstavuje svätosť ako jedinečné osobné povolanie od Boha pre každého človeka.

 

Vatikán 12. apríla oznámil, že Svätý Otec súhlasil s kánonickým vymenovaním otca Petra Loziho za pomocného biskupa Sokaľsko-Žovkivskej eparchie. Otec Peter Lozi, súčasný administrátor Farnosti sv. Petra a Pavla v Černihove v Kyjevskej archieparchii, sa tak stane titulárnym biskupom Pania. (ugcc.ua)

 

Svätý Otec František určil 16. apríla pomocného biskupa Andriya Rabiyu za apoštolského administrátora ukrajinskej Filadelfskej archieparchie po tom, čo prijal rezignáciu predošlého arcibiskupa Štefana Soroku. (RV UK)

 

Moskovský patriarcha Kirill pri telefonickom rozhovore so Svätým Otcom Františkom 14. apríla vyjadril znepokojenie nad situáciou v Sýrii. Ako povedal patriarcha, „kresťania nemôžu stáť bokom od všetkého, čo sa deje v Sýrii… Mlčať nemožno, keď sa deje to, čo sa deje teraz v Sýrii”. Pápež a patriarcha sa dohovorili na predĺžení konštruktívneho dialógu.

 

Katolícka agentúra Asia News priniesla 7. apríla správu, že Sýrsko-malabarská cirkev, ktorá pôsobí v Indii, publikovala nótu s titulom Joga a katolícke vierovyznanie. Vysvetľuje sa v nej dôvod, prečo je joga nezlučiteľná s kresťanstvom. Ide o reakciu na skutočnosť, že v indických školách sa výučba jogy stala povinným predmetom. Biskupi upozorňujú, že hinduistickí nacionalisti takto využívajú jogu na politické a sektárske ciele. (RV CZ)

 

Pražský apoštolský exarcha Ladislav Hučko slávil 15. apríla odpustovú archijerejskú liturgiu v slovenskej gréckokatolíckej farnosti v Brne, ktorá sa schádza v Chráme sv. Márie Magdalény. Liturgiu pod vedením dirigenta Petra Soudka spevom sprevádzal zbor tvorený zbormi z Rajhradu a Starého Brna. (D. Černý)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *