On sa im prihovoril: „Neľakajte sa! Hľadáte Ježiša Nazaretského, ktorý bol ukrižovaný. Vstal z mŕtvych. Niet ho tu. Hľa, miesto, kde ho uložili. (Mt 16, 6)

(Michal Jančišin) Ženy sú prvé, ktoré prichádzajú k hrobu. Aj v chrámoch je väčšina žien. Mužov je ako šafranu, česť výnimkám. Niekedy sa dokonca stane, že z mužského pokolenia je zastúpený len kňaz. Ženy sú akosi citlivejšie na veci okolo nich. Neostanú chladné, nedajú sa dlho prosiť. Aj dnešná nedeľa nesie ich meno: Nedeľa o myronosičkách. Prečo je to tak? Práve ženy majú prvé zvestovať to, čo videli na vlastné oči. Že hrob je prázdny. Mŕtvy tam nie je! Ježiš žije! Smrť nezvíťazila.

 

No o pár veršov ďalej čítame: „Vyšli a utekali od hrobu, lebo sa ich zmocnila hrôza a strach. A nepovedali nikomu nič, lebo sa báli.“ Prečo nepovedali nič? Báli sa, že ich vysmejú? Myslím si, že nie. Nikto nemôže hovoriť o Kristovi, keď sa s ním nestretol. A oni sa s ním ešte nestretli. Vzkrieseného Ježiša ešte nezažili. Táto nedeľa je aj o nás. Vieme teóriu. No aká je prax? „Vyrábame si“ vlastného Ježiša. Preto potrebujeme vedenie: Božie slovo, Eucharistiu, spoločenstvo Cirkvi. Sami sa stratíme. Ježišu, poznám ťa?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *