Krátke správy z domova (7)

Študenti a učitelia Gymnázia blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča v Prešove si 5. marca minútou ticha a modlitbou uctili pamiatku zavraždenej Martiny Kušnírovej, bývalej absolventky, ktorá na gymnáziu študovala v rokoch 2005 až 2009. Následne sa 7. marca po svätej liturgii v Chráme Povýšenia svätého Kríža v Prešove-Sekčove celá škola zjednotila v modlitbe panychídy za jej spásu a večný život. (H. Čitbajová)

 

V rámci podujatia Hosť na KU vystúpil 6. marca vo výstavnej sieni rektorátu Katolíckej univerzity v Ružomberku vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparcha, s prednáškou na tému Aktuálne ohrozenia postmodernej rodiny. Podujatie je intelektuálno-formačnou aktivitou, ktorej cieľom je ponúknuť intelektuálny a duchovný rast spoločenstva univerzity. (KU.sk)

 

Študenti Gréckokatolíckej teologickej fakulty a iných fakúlt Prešovskej univerzity v Prešove sa 9. marca vydali v rámci duchovnej obnovy na púť do Ľutiny. Po pešom päťkilometrovom presune z Pečovskej Novej Vsi do cieľa púte bohoslovec pastoračného ročníka Jakub Jasik predstavil toto pútnické miesto. Nasledovala modlitba tretej hodinky a v pútnickom Dome sv. Mikuláša sa posilnili drobným občerstvením. Potrebu vnútorného ticha vo svojej katechéze zdôraznil otec Peter Tirpák, vyučujúci na Gréckokatolíckej teologickej fakulte, ktorý zdôraznil, že Boh sa nám prihovára v tomto tichu. Program pokračoval výstupom na ľutinskú horu, počas ktorého sa pomodlili krížovú cestu. Po pôstnom obede si študenti pozreli filmu Ostrov. (-pt)

 

Žiaci a študenti troch trebišovských cirkevných škôl, ktorých zriaďovateľom je Košická eparchia, sa 14. marca zúčastnili na Krížovej ceste v podaní bohosloveckej skupiny Anastasis v Mestskom kultúrnom stredisku v Trebišove. „Naša krížová cesta je v prvom rade modlitba a nie iba vystúpenie,“ podotkol líder skupiny Anastasis bohoslovec Miroslav Hamarčák. V závere vyzval mladých na základe ostatných udalostí v krajine, aby sa zjednotili aj v modlitbe za Slovensko. Symbolickým zasvietením svetielka na svojich smartfónoch mohli mladí ukázať ochotu prijať Krista do svojho života. Krížová cesta je tieňovým divadlom vyobrazujúcim príbeh Ježiša očami jedného z jeho najbližších apoštolov – Petra, štrnásť zastavení s hudobnými vsuvkami skupiny Anastasis, hovoreným slovom a tieňovými dramatickými výjavmi. (M. Kmec)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *