Krátke správy zo sveta (7)

Magazín The Art Newspaper priniesol 19. februára informáciu o príprave výstavy diel Andyho Warhola vo Vatikánskych múzeách. Expozícia diel predstaviteľa popartu, ktorého korene siahajú na východné Slovensko, je naplánovaná na rok 2019. Zámerom je predstaviť Warholove diela s náboženskou tematikou.

 

Tisíce filipínskych katolíkov posledný februárový víkend protestovalo proti ohrozeniu života v krajine. Protesty boli namierené proti zabíjaniu v súvislosti s potieraním drog, proti prenasledovaniu kresťanov, návrhu kongresu na legalizáciu rozvodov a zmenám ústavy. (TS ČBK)

 

Svätý Otec navštívil 2. marca v rímskej štvrti Eur špeciálny domov, v ktorom žijú matky vo veku od 25 do 30 rokov spolu s deťmi, odsúdené za malé priestupky a súd im umožnil plniť si svoje rodičovské povinnosti. Svätý Otec sa prihovoril piatim mladým matkám a stretol sa s ich deťmi. Ženy okrem starostlivosti o svoje deti využívajú tento čas aj na dovzdelávanie sa a získanie odbornosti, ktorá im pomôže nájsť si prácu a zaradiť sa do spoločnosti. (RV)

 

Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí ustanovila 3. marca zverejnením dekrétu povinnosť liturgickej spomienky Panny Márie, Matky Cirkvi v cirkvi latinského obradu. Jej termínom bude pondelok po Turíčnej nedeli, tradične označovaný ako Svätodušný pondelok. (RV)

 

Študenti Gymnázia sv. Jána Zlatoústeho v Humennom sa 5. – 9. marca zúčastnili v meste Wisla v Poľsku na projektovom stretnutí HEAL – Zdravé prostredie a život, ktoré sa koná v rámci projektu Erasmus. Šiesti žiaci s pedagogickým dozorom sa zapojili do diskusie o environmentálnych problémoch ako znečistenie vody, vzduchu či znečistenie hlukom. Domáci dali účastníkom stretnutia aj možnosť spoznať históriu mesta, život ich predkov i výrobu vodnej energie. Zakúsili aj jazdu na saniach ťahaných koňmi, ochutnali miestne tradičné jedlá a spoznali regionálnu ľudovú hudbu. (Z. Turcmanovičová)

 

V Európskom parlamente v Bruseli sa 7. – 9. marca konalo Európske katolícke fórum mládeže zamerané na sociálnu angažovanosť, na ktorom sa zúčastnilo osemdesiat mladých z rôznych európskych krajín. Na fóre sa preberali témy sociálnej náuky Cirkvi, osobného či národného rozvoja a kresťanského základu európskej identity. (B. Viktorinová)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *