Krátke správy zo sveta (5-6)

Predseda komisie pre laikov, manželstvo, rodinu a mladých za Konferenciu biskupov USA arcibiskup Charles Chaput 8. februára ostro zareagoval na návrhy nemeckých biskupov požehnávať homosexuálne páry. Uviedol, že takéto návrhy môžu zdanlivo pôsobiť ako veľkorysé a rozumné, ale v skutočnosti sú nerozvážne a znepokojujúce, keďže požehnávanie homosexuálnych zväzkov by bolo spoluúčasťou na skutku, ktorý je z morálneho hľadiska neprijateľný, a ničením katolíckeho svedectva o prirodzenosti manželstva a rodiny. (RV CZ)

 

Svätý Otec František na osobitnej audiencii prijal 12. februára členov Melchitskej gréckokatolíckej synody biskupov na čele s patriarchom Youssefom Absim ako zavŕšenie ich synodálneho zasadnutia, ktoré sa uskutočnilo začiatkom februára v Libanone. Svätý Otec biskupov povzbudil vydávať svedectvo spoločenstva, jednoty, blízkosti, solidarity a transparentnosti. V nasledujúci deň bol melchitský patriarcha koncelebrantom Svätého Otca Františka pri rannej svätej omši v Dome sv. Marty, čím vyjadril plné spoločenstvo s Petrovým nástupcom. V závere omše patriarcha Youssef ocenil gestá bratstva a solidarity, ktoré Svätý Otec osobne prejavuje ich cirkvi. Melchitská gréckokatolícka cirkev patrí medzi 21 východných katolíckych cirkví a je rozšírená najmä v Sýrii, Libanone, Palestíne či Egypte. (RV)

 

Apoštolský nuncius v Damasku kardinál Mario Zenari pripomenul 14. februára zlú situáciu v Sýrii, kde sú verejné priestranstvá stále ostreľované mínometmi, a upozornil aj na nedostatočnú humanitárnu pomoc.

 

Svätý Otec František slávil 14. februára vstup do pôstneho obdobia na Aventínskom vŕšku nad riekou Tiber. Štáciovú liturgiu s kajúcou procesiou začal na pôde benediktínov v Bazilike sv. Anzelma, odkiaľ prešiel do Baziliky sv. Sabíny na slávenie svätej omše. Znak popola aj tento rok udelil Svätému Otcovi kardinál Jozef Tomko, ktorý má Baziliku sv. Sabíny ako titulárny chrám.

 

Koptská pravoslávna cirkev vysvätila 15. februára nový chrám v Egypte, ktorý je zasvätený 21 mučeníkom popraveným v Líbyi Islamským štátom. Deň zasvätenia bol vybraný podľa dátumu, keď teroristická organizácia zverejnila video s popravou mučeníkov. Na posviacke sa zúčastnili mnohí príbuzní obetí. (RV CZ)

 

Ocenenie udelené šéfom slovenského rezortu diplomacie si 15. februára prevzal v Ríme arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi. Na pôde veľvyslanectva SR pri Svätej stolici mu cenu ministra za rozvoj vzájomných vzťahov so Svätou stolicou odovzdal veľvyslanec Peter Sopko. (RV)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *