Vznikla platforma rómsko-slovenskej angažovanosti v rómskych komunitách

Pod záštitou prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ a prešovského župana Milana Majerského sa 27. januára v Ľutine uskutočnilo ustanovujúce stretnutie neformálnej rómsko-slovenskej platformy ľudí angažujúcich sa v rómskych komunitách SAVORE. SAVORE je rómske slovo, ktoré znamená všetci a začiatočné písmená slov: spolupráca, angažovanosť, vízia, odbornosť, rozvoj a evanjelizácia, ktoré predstavujú princípy platformy.

Vyše sto účastníkom vladyka Ján poukázal na rozvíjajúcu sa misiu medzi Rómami v rámci Gréckokatolíckej cirkvi a pozornosť upriamil na dôležitosť previazanosti Cirkvi aj s inými oblasťami života.

 

Prešovský župan Milan Majerský vyjadril úmysel zriadiť kanceláriu pre rómsku problematiku, ktorá bude ponúkať konkrétne kroky a upozornil aj na projekt Cathing-up Regions (Dobiehajúce regióny) zameraný na ekonomický rozvoj a vytváranie nových pracovných príležitostí v Prešovskom kraji.

Riaditeľ Gréckokatolíckej rómskej misie Martin Mekel ako iniciátor platformy SAVORE priblížil jej hlavnú víziu, ktorou je podnecovať angažovanosť s vierou pre budúcnosť Slovenska. Koordinátor SAVORE Róbert Neupauer vysvetlil, že SAVORE má podporiť pracujúcich s rómskymi komunitami aj vytváraním podporných vzťahov.

 

Vznik platformy pozitívne hodnotili aj viacerí svetskí činitelia, napr. bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák, štátny tajomník Ministerstva školstva SR Peter Krajňák či europoslanec Branislav Škripek. (R. Neupauer)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *