Svätý Otec František navštívil ukrajinskú komunitu v Bazilike svätej Múdrosti v Ríme

V nedeľu 28. januára sa Svätý Otec František stretol s ukrajinskou gréckokatolíckou komunitou v Ríme. Pred Bazilikou svätej Sofie ho privítalo okolo štyritisíc ukrajinských veriacich na čele s kyjevsko-haličským vyšším arcibiskupom Sviatoslavom Ševčukom, ktorý je hlavou Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.

Svätý Otec František vo svojom príhovore pripomenul tri významné osobnosti Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi: kardinála Josifa Slipého, ktorý sa zaslúžil o stavbu Baziliky svätej Sofie v Ríme, saleziána a tajného biskupa Stepana Čmiľa, ktorý je pochovaný v podzemí baziliky, a ako Svätý Otec uviedol, práve skrze tohto biskupa spoznal krásu východnej cirkvi, keď sa zúčastňoval na jeho liturgiách. A napokon spomenul aj kardinála Ľubomíra Huzara, bývalú hlavu Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.

 

Baziliku svätej Sofie pravidelne navštevuje okolo päťtisíc ukrajinských veriacich, pričom celkový počet ukrajinských občanov dlhodobejšie pracujúcich v Taliansku je okolo dvestotisíc. Väčšinou sú to ženy, ktoré v odlúčenosti od vlastných rodín zarábajú ako pomocníčky v domácnosti a opatrovateľky starých ľudí, aby uživili zvyšok rodiny na Ukrajine. Svätý Otec František pri svojej návšteve pamätal aj na tieto ženy, ktoré sú podľa jeho slov „apoštolkami charity a viery“.

Svätý Otec všetkých ubezpečil o svojej modlitbe za mier a pokoj na Ukrajine. Prítomným sa zdôveril, že jedna z vecí, ktorú si nechal po svojom zvolení za pápeža poslať z Buenos Aires, bola malá ikona Bohorodičky – Matky nežnosti: „Skôr, ako idem spať, pobozkám Matku nežnosti, ktorú mi daroval váš vyšší arcibiskup, a ráno ju tiež pozdravím. Takto sa dá povedať, že začínam aj končím deň po ukrajinsky.“

 

Arcibiskup Sviatoslav uviedol, že stretnutie Svätého Otca s ukrajinskými migrantmi je znakom jeho pastierskej starostlivosti a prejavom solidarity s ukrajinským národom. (RV)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *