Krátke správy zo sveta (3)

Krst trinástich detí 6. januára v dedine Tellesqof na Ninivskej planine otvoril novú etapu tamojších kresťanov. Miestny chaldejský kňaz Slar Kajo uviedol, že vyznávanie viery v Krista je ich odpoveďou na násilie spáchané na tamojších kresťanoch Islamským štátom. (RV CZ)

 

Kardinál Vinko Puljić v rozhovore pre pápežskú nadáciu Kirche in Not 8. januára upozornil na alarmujúci odchod veriacich z Bosny a Hercegoviny pre ich diskrimináciu v krajine. Ľudia sa boja o budúcnosť svojich detí, lebo pre katolíkov je ťažké hájiť svoje základné práva. Diskriminácia sa prejavuje v politike i administratíve, a predovšetkým v oblasti pracovných príležitostí. Cirkev sa snaží dodávať veriacim dôveru a nádej. (RV CZ)

 

V deň prvej liturgickej spomienky bl. Titusa Zemana 9. januára saleziánska komunita študentov teológie vo Viedni zmenila svojho patróna, ktorým sa stal tento slovenský blahoslavený. Jeden zo študentov pri tej príležitosti predstavil aj autorský obraz najnovšieho blahoslaveného saleziánskej rodiny. Na slávnosť, ktorá vyvrcholila svätou omšou, zavítal aj rakúsky provinciálny vikár don Siegfried Kettner, delegát pre formáciu don Andreas Kühne a Slovensko zastupoval don Pavol Grach, provinciálny delegát pre saleziánsku rodinu. (tituszeman.sk)

 

Pri príležitosti 25. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Svätou stolicou sa 18. januára vo Večnom meste konala slávnostná svätá omša spoločne organizovaná veľvyslanectvami Slovenskej republiky a Českej republiky pri Svätej stolici. Eucharistii predsedal Mons. Paul Richard Gallagher, sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi, v starobylom Kostole sv. Juraja v centre Ríma. Koncelebrovali sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskup Cyril Vasiľ SJ a dve desiatky kňazov, medzi nimi rektori pápežských kolégií v Ríme.

 

V meste Washington v USA sa 19. januára uskutočnil každoročný Pochod za život, na ktorom sa zúčastnili státisíce ľudí prezentujúcich hodnotu ľudského života. Výnimočnosťou bol aj príhovor amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý účastníkov pochodu podporil a každé nenarodené dieťa označil za dar od Boha. Zároveň uviedol, že čoraz viac Američanov je pro-life. (archpitt.org)

 

Vatikánske múzeá pripravujú plán vylepšenia prístupu návštevníkov k svojim expozíciám, ktorého súčasťou bude aj otvorenie ďalšieho vchodu do areálu múzeí. Bude sa nachádzať neďaleko súčasného vstupu a umožní prístup priamo do záhradného nádvoria a do priestorov niektorých zbierok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *