MASMÉDIÁ (Lenka Ondilová) Gréckokatolícky magazín má za sebou od decembra 2014 už viac ako sto televíznych premiér. Obľúbená relácia s duchovným zameraním, ktorá reflektuje dianie celej Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku, sa vyrába už viac ako dva roky.
Na začiatku bola túžba sprostredkovať veriacim duchovný obsah z prostredia Gréckokatolíckej cirkvi, ktorý dovtedy na televíznych obrazovkách chýbal. Ambícia sa premenila na skutočnosť, keď po prvýkrát zaznela na televíznych obrazovkách zvučka novej relácie. Za jej vznikom je iniciatíva kresťanských podnikateľov, ktorí vzali financovanie aj výrobu Gréckokatolíckeho magazínu na svoje plecia. Vďaka firmám BETPRES, s. r. o., CHEMKOSTAV, a. s. a LEKOS, s. r. o., má Gréckokatolícka cirkev na Slovensku svoju prvú a pravidelnú mediálnu propagáciu v rozmere vlastnej televíznej relácie.
„Myšlienka Gréckokatolíckeho magazínu, s ktorou prišiel Mišo Lašanda, bola pre mňa veľmi prijateľná a rýchlo sme sa dohodli. Na život nepotrebujeme len peniaze, ale aj duchovno, ktoré je v súčasnosti veľmi potrebné. Médiá sú dnes devastované komerciou a vecami, ktoré vymývajú mozgy nielen mladým, ale všetkým ľudom. Televízia je moderná a masmediálna súčasť života a aj Cirkev potrebuje, aby sa cez ňu dostala do rodín. Tá obroda a informovanosť musí byť, aby sme sa nejako naspäť naštartovali na nové veci.“ (Stanislav Janič, CHEMKOSTAV, a. s., Michalovce)
K myšlienke podpory projektu Gréckokatolíckeho magazínu sa v tomto období pridal aj nový partner zo strany podnikateľov – MED ART, spol. s r. o., ktorý obdobne pociťuje potrebu podpory evanjelizácie v jej mediálnom priestore.
Novinkou pre veriacich sa v druhej polovici roka 2016 stali trvalé živé prenosy z pútnických miest a chrámov našej metropolie. Ponúkli tak možnosť duchovnej účasti na práve prebiehajúcich liturgiách a odpustových slávnostiach všetkým, ktorí sa na nich nemôžu osobne zúčastňovať. Prenosom pomohli najmä technické prostriedky, ktoré na projekt poskytla firma LEKOS – Internet a televízia. „Ani sa mi nesnívalo, že to k takému niečomu dôjde, že budete môcť toto všetko tak zmanažovať a že budete môcť ponúkať taký duchovný pokrm veriacim tejto cirkvi a vôbec Katolíckej cirkvi, ktorí po tom siahajú, ale nielen tu na Slovensku, lebo ohlasy sú aj zo zahraničia,“ povedal o nich vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita. Ide tu podľa neho o „pravidelné pozeranie magazínu alebo jednotlivých prenosov z pútnických miest a z rôznych vážnych akcií, napr. keď tu bola mystička Myrna“.
Za dva roky vysielania sa projekt neustále vyvíja. Z regiónu sa rozšíril na celé Slovensko a spravodajské príspevky obohatili tiež divácky atraktívne dokumenty. Novinky pre svojich divákov ponúka i naďalej. Od začiatku tohto roka môžu diváci v magazíne vidieť aj príspevky zo života gréckokatolíkov Mukačevskej eparchie. Gréckokatolícka cirkev na Zakarpatí žije veľmi bohatým a intenzívnym životom. Mukačevský eparcha Milan Šášik povedal: „Mám nádej, že tento Gréckokatolícky magazín bude pomáhať prekonávať tie hranice, ktoré boli vytvorené v minulom storočí, ktoré nás podelili, a bude znova spájať ľudí, ktorí vyšli z tej istej tradície, ktorých spája spoločný spev, melódia, mukačevské prostopinije, ktorých spája spoločná história, ktorých spája cyrilo-metodská tradícia, ktorá je veľký dedičstvom všetkých ľudí, ktorí žijú na Slovensku, ku ktorejkoľvek denominácii by sa hlásili, ale ktorá nás spája aj cez tú hranicu, ktorá tu je a vytvára z nás jeden Boží ľud, ktorý v rozličných jazykoch oslavuje Pána a teší sa z toho veľkého daru, ktorým je Kristovo evanjelium.“
Začiatkom tohto roka sa nadviazala aj spolupráca s kňazskými seminármi na oboch stranách východnej hranice, a to tak s Gréckokatolíckym kňazským seminárom bl. Pavla Petra Gojdiča v Prešove, ako aj s kňazským seminárom v Užhorode na Zakarpatí. Táto spolupráca je bezpochyby obohatením celého projektu nielen po obsahovej stránke, ale predovšetkým po stránke praktickej a odbornej. Tvorcovia Gréckokatolíckeho magazínu majú ambíciu ponúknuť divákom aj ďalšie relácie a posunúť projekt ešte ďalej. Na prvé výsledky sa diváci môžu tešiť už v druhej polovici tohto roka.
„Ľudia sú po tom hladní. Keď sa dnes zapne rozhlas či televízia, vieme, čo tam všetko ide, ale aby sa ľudia v dnešnom zhone a chaose života stíšili a upokojili, veľmi radi si zapnú práve Gréckokatolícky magazín alebo priame prenosy. To ich uspokojí, to im robí dobre na duši, dá sa povedať, že prijmú pohladenie duše, pohladenie srdca, upevnenie v tom, že ako veriaci máme zmysel života a vieme, prečo žijeme.“ (vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita)
__________________________________________________________________________
NEOSTANE ZABUDNUTÉ V BOŽEJ PAMÄTI, A TO JE TO NAJDÔLEŽITEJŠIE
Rozhovor so sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskupom Mons. Cyrilom Vasiľom SJ
Sledujete Gréckokatolícky magazín?
V prvom rade sa musím priznať, že nemám odpozerané všetky čísla magazínu, ale tie, ktoré som pozeral, či už z rôznych dôvodov, ale aj z osobnej zvedavosti, sa mi mimoriadne páčia, lebo vidím za týmto magazínom snahu informovať o živote Gréckokatolíckej cirkvi, ale každá informácia je súčasne aj formáciou, pretože podávaním správnych informácií sa buduje aj spoločenstvo.
Magazín vysiela aj mnoho regionálnych televízií na Slovensku…
Dnes je už, dá sa povedať, stabilnou zložkou mediálnej sféry Katolíckej cirkvi na Slovensku. Tým, že preniká do mediálneho priestoru celého Slovenska, pomáha šíriť informácie o Gréckokatolíckej cirkvi aj tam, kde by priamy kontakt nebol až taký samozrejmý, a preto vlastne spĺňa viaceré roviny očakávaní, ktoré sú do neho vkladané. Jednak zdokumentovať život cirkvi, ale aj šíriť informácie o tejto cirkvi a istým spôsobom aj dvíhať vnútorné sebavedomie spoločenstva, ktoré je v ňom predstavované.
A jeho význam z historického pohľadu?
Poznanie vlastných dejín, objektívne poznanie dobrých aj menej dobrých vecí, z ktorého sa dokážeme poučiť, je komunitotvorným prvkom, prvkom podporujúcim rast každého spoločenstva. Podobne je to aj v dejinách Cirkvi – mať v pamäti to, čo charakterizovalo život nejakého spoločenstva v minulosti, je dôležitou investíciou do budúceho rastu tohto spoločenstva. Preto si myslím, že Gréckokatolícky magazín v podobe, akú má dnes, istým spôsobom spĺňa úlohu akéhosi kronikára života Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, a tento rozmer možno dnes ani tak nedokážeme oceniť. Ale ocenia ho možno ďalšie generácie tých, ktorí v ňom budú nachádzať informácie o tom, čím naša cirkev žila v konkrétnom období.
Teda môže byť aj istým nástrojom evanjelizácie?
Možno prvoplánovo sa javí skôr ako informačný zdroj. Už som ale povedal, že každá informácia je aj formáciou. Podávanie správnych neskreslených informácií o živote cirkvi, o zmysle cirkevných sviatkov, o zmysle teologických právd, ktoré sú niekde ohlasované, je súčasne formovaním kresťanského spoločenstva, a to všetko môžeme robiť aj prostredníctvom nových mediálnych prostriedkov, medzi ktoré môžeme plným právom zaradiť aj tento magazín.
Aký máte názor na živé prenosy, ktoré sa podarilo zrealizovať?
Čo sa týka živých prenosov z liturgií z chrámov a pútnických miest, na jednej strane musíme vždy povedať, že každá liturgia je stretnutím spoločenstva, a teda žiaden mediálny prenos nikdy nemôže celkom nahradiť alebo zrovnocenniť tú liturgickú účasť, ktorú človek prežíva ako súčasť živého modliaceho sa spoločenstva celej Cirkvi, ktorá sa schádza pri spoločnom slávení sviatostí. Na druhej strane mnohým ľuďom, ktorí nemajú túto fyzickú možnosť, takýto prenos umožňuje, hoci na diaľku, duchovne sa spojiť a takto virtuálne sa stať členom tohto spoločenstva, pripomínať si slávenie tajomstiev, ktoré tam prebiehajú, čerpať duchovnú posilu. Myslím zvlášť na ľudí, ktorí sú priviazaní na lôžko alebo sú starší a nemôžu byť prítomní na liturgických sláveniach.
Čo by ste odkázali všetkým, ktorí projekt podporujú?
Projekt Gréckokatolíckeho magazínu a ostatné podobné mediálne projekty by nemohli existovať bez podpory mnohých dobrodincov, nadšených ľudí, inštitúcií, ktorí vidia jeho zmysel nielen v bezprostrednej informovanosti na konci spoločenstva, ale aj vo vytváraní celospoločenských väzieb, ktoré sú mimoriadne dôležité na zlepšenie kvality života všetkých nás. Preto akákoľvek pomoc zo strany kohokoľvek, či už zo strany konfesionálne zameraného alebo každého človeka dobrej vôle, ktorý chce podporiť dobrú vec, je preto veľmi vítaná a cenená, a zaiste neostane bez povšimnutia. Jednak v pamäti ľudí, ktorí nejakým spôsobom môžu takto čerpať a obohatiť svoj duchovný život, ale v prvom rade neostane zabudnutá v Božej pamäti, a to je to najdôležitejšie.
„Chcem sa poďakovať Pánu Bohu za tento dar pre metropoliu, veriacich, tak gréckokatolíkov, ako aj rímskokatolíkov. Mnohí to sledujú. Chcem povedať, že to robíte výborne a že dávate duchovný pokrm tým ľuďom, ktorí majú záujem o to, čo sa deje v tejto cirkvi. Vidím stúpajúcu tendenciu jednak divákov, jednak toho všetkého, čo ponúkate.
Vidíme to najmä z toho, že keď niekde niečo zlyhá, hneď sú reakcie, ako je možné, že toto alebo toto sa stalo. Niekedy sa nad tým zasmejem, lebo toto dielo funguje aj napriek minimálnej dotácii Cirkvi, a hneď sme priveľmi nároční, hneď to chceme mať na profesionálnej úrovni… Ale som rád, že nás ľudia radi počúvajú a že si radi zapínajú Gréckokatolícky magazín.“ (vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita)