Krátke správy zo sveta (5-6)

V priestoroch Kongregácie služobníkov Božej Matky v meste Cochabambe v centrálnej Bolívii našli 24. januára nevládne telo 25-ročnej poľskej dobrovoľníčky Heleny Kmiecovej. Mladá žena mala na tele početné bodné rany. Polícia zaistila dve osoby, ktoré čelia podozreniu z vraždy s úmyslom misionárku okradnúť alebo znásilniť. Mladá dobrovoľníčka sa aktívne zapájala do života Cirkvi. Uplynulý rok pomáhala pri organizovaní Svetových dní mládeže v Krakove. (RV/se.pl)

 

Stretnutie všetkých východných patriarchov pod vedením Svätého Otca Františka navrhuje Mar Gewargis III., patriarcha Asýrskej ortodoxnej cirkvi. Práve rímsky biskup by podľa neho mal zvolať poradu všetkých patriarchov a predstaviteľov východných cirkví apoštolskej tradície, ktorá by sa zaoberala situáciou na Blízkom východe. „Nedávny vývoj situácie, najmä v Sýrii a Iraku, spôsobuje ešte naliehavejšiu požiadavku zísť sa ako bratia, modliť sa a zamýšľať sa spoločne,“ povedal 29. januára Mar Gewargis III. v rozhovore pre portál Vatican Insider. (RV/lastampa.it)

 

Sudánsky súd odsúdil českého misionára z Cirkvi bratskej Petra Jaška na dvadsať rokov väzenia okrem iného za špionáž a protištátnu činnosť. Podľa miestnych médií mu hrozil až trest smrti. O rozsudku informovalo 29. januára české ministerstvo zahraničných vecí. Misionár, ktorého zadržala tajná sudánska polícia v decembri 2015, prišiel do moslimskej krajiny, aby pomáhal miestnym kresťanom, ktorí čelia krutému prenasledovaniu. (TS ČBK)

 

Olomoucký svätiaci biskup Josef Hrdlička bol k 1. februáru uvoľnený zo svojej funkcie a odchádza na emeritúru. Podľa vyhlásenia tlačového strediska Svätej stolice prijal Svätý Otec František rezignáciu biskupa Hrdličku z dôvodu dosiahnutia kánonického veku 75 rokov, ktoré otec biskup oslávil 19. januára. Otec arcibiskup Ján Graubner hneď aj potvrdil, že do Vatikánu odoslal žiadosť o vymenovanie nového pomocného biskupa. (TS ČBK)

 

Na summite o boji proti obchodovaniu s telesnými orgánmi a transplantačnému turizmu sa 7. – 8. februára zúčastnilo vo Vatikáne 78 odborníkov z celého sveta. Prítomní odsúdili tento zločin a vydali jedenásť doporučení, ako predísť jeho rozširovaniu. K predaju orgánov dochádza najmä v Ázii, Mexiku a v krajinách Latinskej Ameriky. Príjemcovia sú často ľudia z bohatých krajín ako USA, Kanady, krajín západnej Európy či Perzského zálivu. (press.vatican.va)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *