Krátke správy z domova (5-6)

V nedeľu 29. januára sa v Športovej hale Hotelovej akadémie v Prešove konal koncert 80- členného rómskeho big bandu s názvom Bararas. Orchester je tvorený Rómami z  východného Slovenska, ktorých spája láska k hudbe a k Ježišovi. Na koncerte za prítomnosti vladyku Milana Lacha SJ a štátneho tajomníka Petra Krajňáka vystúpili s vlastným programom pred zaplnenou halou s cieľom zmieriť rómsky a slovenský národ.  Večerom zaznievali rómske piesne, scénky, chvály pod vedením otca Martina Mekela, ktorý bol hlavným dirigentom zboru, spevákov aj hudobníkov. Koncert sa začal chválami skupiny Marana tha, po ktorých nasledoval program Bararas. Večer bol ukončený eucharistickou pobožnosťou. Koncert zorganizovalo Gréckokatolícke formačné centrum pre Rómov v Čičave v spolupráci so spoločenstvom  Marana tha a rómskou skupinou F6. (Radko Blichár)

 

Počas polročných prázdnin sa 31. januára v Gréckokatolíckom centre pre Rómov v Čičave konalo celodenné stretnutie pre rómskych chlapcov. Rómske dievčatá mali svoje stretnutie v Gréckokatolíckom centre pre Rómov v Soli. Zúčastnilo sa na nich 17 chlapcov a 15 dievčat. Cieľom prázdninovej akcie bolo nechať deti zakúsiť iné prežívanie voľného času; akcia ich chcela vytrhnúť z otroctva TV obrazoviek a sociálnych sietí. Pre  chlapcov a dievčatá  z Hlinného, Jastrabia, Čičavy a Soli bol pripravený zaujímavý program prepletený hrami, spoločnými aktivitami a modlitbou. (Radko Blichár)

 

Prvý polrok školského roka v Strednej zdravotníckej škole sv. Bazila Veľkého v Prešove zakončili 6. ročníkom plesu v Gatsby style, ktorý sa uskutočnil 1. februára. Večer spríjemnila ľudová hudba Bratríkovci. Ples vyvrcholil tombolou a vyhlásením kráľa a kráľovnej. (Lívia Šoltésová)

 

Fatimské zjavenia a ich význam pre dnešný svet bola téma prednášky a následnej besedy otca misionára Miroslava Čajku CSsR, ktorý navštívil 2. februára, na sviatok Stretnutia Pána, gréckokatolícky chrám v Lipanoch. Po svätej liturgii otec Miroslav priblížil veriacim najdôležitejšie udalosti, ktoré sa začali diať 13. mája 1917 v portugalskej Fatime. Po zaujímavej prednáške mali veriaci možnosť položiť otázky otcovi Čajkovi, ktorý sa tejto téme venuje 27 rokov. (Eva Hricíková)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *