Krátke správy zo sveta (2)

8. decembra zverejnil Vatikán nové vymenovanie týkajúce sa Krakovskej arcidiecézy. Svätý Otec prijal zrieknutie sa duchovnej správy arcidiecézy zo strany 77-ročného kardinála Stanislava Dziwisza a za nového arcibiskupa metropolitu Krakova vymenoval Mons. Marka Jędraszewského, doterajšieho arcibiskupa metropolitu Lodže. Mons. Jędraszewski má 67 rokov a pochádza z Poznane. V roku 1997 prijal biskupskú vysviacku ako pomocný biskup Poznane a v roku 2012 sa stal arcibiskupom metropolitom Lodže. Je zároveň podpredsedom Konferencie biskupov Poľska a členom viacerých grémií v rámci Poľska i Európy.

 

V Bruseli vyvrcholili 8. decembra Európske modlitebné raňajky. Ich súčasťou boli aj viaceré sprievodné duchovné a kultúrne podujatia. Hlavné podujatie spolumoderoval jeden zo slovenských europoslancov Branislav Škripek. Na raňajkách sa zúčastnilo vyše 350 politikov z národných parlamentov a duchovných z celej Európy a ďalších kontinentov. Témou podujatia bol biblický verš: „Tu som, Pane! Pošli mňa“ (Iz 6, 8). O hudobno-modlitebný sprievod sa postarali členovia slovenskej kresťanskej hudobnej skupiny ESPé.

 

Prefekt Kongregácie pre východné cirkvi kardinál Leonardo Sandri predsedal 10. decembra v Mukačeve obradu posviacky oltára a chrámu, ktorý je zasvätený sv. Cyrilovi a Metodovi.  Kardinála Sandriho pozval vladyka Milan Šášik, eparcha Mukačevskej eparchie. Na trojhodinovom slávnostnom obrade sa zúčastnili viacerí vladykovia, medzi ktorými bol aj vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparcha, a viac než tisíc veriacich. (RV)

 

Vďaka akcii Arcidiecéznej charity v Olomouci boli 12. decembra exportované na Ukrajinu vianočné darčeky pre viac než 300 detí. Tie si ich rozbalili na sviatky Kristovho narodenia, ktoré sa na Ukrajine slávili podľa juliánskeho kalendára od 6. – 8. januára. Darčekmi boli obdarované deti zo sociálne slabších rodín, detských domovov a tie, ktoré vyhnal z domovov vojnový konflikt na východe krajiny. (TS ČBK)

 

Veľký úspech na sociálnych sieťach zožalo video Svätého Otca Františka, cez ktoré v posunkovej reči zaželal nepočujúcim na celom svete požehnané Vianoce, poprosil o modlitby a udelil svoje apoštolské požehnanie. Video publikoval na internete jeden z osobných sekretárov Svätého Otca Mons. Yoannis Lahzi Gaid, ktorý pochádza z Egypta a je kňazom Koptskej katolíckej cirkvi. (RV)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *