PREDSTAVUJEME (Martin Dudok) Protopresbyterát sa skladá zo štrnástich farností. Pôsobí v ňom celkovo dvadsaťjeden kňazov vo farskej alebo špeciálnej pastorácii. Svojou službou vypomáhajú v protopresbyteráte aj kňazi, ktorí žijú na území protopresbyterátu ako dôchodcovia. Protopresbyterom je otec Dušan Seman. Patrocíniom Trebišovského protopresbyterátu je Zosnutie Presvätej Bohorodičky, ktoré je na erbe symbolizované známou mariánskou šifrou ΜΡ ΘΥ (Matka Božia).
Územie
Trebišovský protopresbyterát sa rozprestiera v juhozápadnej časti Východoslovenskej nížiny. Zo západnej časti územie ohraničujú Slanské vrchy, z východnej časti sú hranice totožné s hranicami okresu.
História
História protopresbyterátu siaha do 18. storočia. V roku 1806 sa v Trebišove spomínajú veriaci gréckokatolíckeho obradu, ale nie je známe, odkedy je Trebišov sídlom farnosti. Sídlo protoprebyterátu malo pohnuté dejiny. Chrám viackrát vyhorel. Posledný chrám, fara, kantorský byt a ostatné príbytky v okolí chrámu vyhoreli pri veľkom požiari Trebišova v roku 1876. Chrám obnovili v roku 1886. V pohnutej dobe 50. rokov bol chrám v užívaní Pravoslávnej cirkvi. Po vyrovnaní sa vrátil gréckokatolíkom. V roku 2002 bol inštalovaný v chráme nový ikonostas a v roku 2014 aj obnovené vitráže. V chráme sa nachádzajú relikvie bl. hieromučeníka P. P. Gojdiča.
Zaujímavosti
V Trebišove sa nachádzajú tri cirkevné školy: Cirkevná základná škola sv. Juraja, Cirkevné gymnázium sv. Jána Krstiteľa a Cirkevná stredná odborná škola sv. Jozafáta. Majú svoje kaplnky aj duchovných správcov. Gymnázium je zároveň najstaršou cirkevnou školou Košickej eparchie a dalo Cirkvi viac ako tridsať kňazských či rehoľných povolaní. V Stanči sa nachádza Cirkevná základná a materská škola sv. archanjela Michala. Pôsobia tu aj sestry baziliánky z Viceprovincie sv. Cyrila a Metoda a otcovia baziliáni, ktorých Kaplnka Krista Kráľa je miestom eparchiálneho odpustu. Za zmienku stojí Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Novom Ruskove, ktorý sa stal predlohou pre katedrálu v kanadskom Toronte. Slovenským Vatikánom sa zvykne nazývať obec Čeľovce. S 530 obyvateľmi má na svojom území štyri chrámy: rímskokatolícky, reformovaný a dva gréckokatolícke. Vo farnosti Vojčice sa každý rok koná turnaj v stolnom tenise.
Štatistika
Gréckokatolíkov: 12 360
Farností: 14
Chrámov: 29
Filiálok: 22
Kaplniek: 10
Najstarší chrám: Chrám sv. veľkomučeníka Juraja (1736), Byšta
Najnovší chrám: Chrám Premenenia Pána (2008), Sirník
Prvý doložený kňaz: Ján Nebrehecký (1700), Vojčice
zdroj: Košická eparchia 2013